



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | I²C, SMBus |
| Number of I/Os | 16 |
| Output Current | 25 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Max Frequency | 100 kHz |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Operating Supply Voltage | 1.65 V to 4.5 V |
| Operating Supply Current | 160 mA |
Stock: 1918
Distributors
pcbx
Unit Price$1.02591
Ext.Price$1.02591
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.02591 | $1.02591 |
| 10 | $0.75747 | $7.57470 |
| 25 | $0.68822 | $17.20550 |
| 50 | $0.64724 | $32.36200 |
| 100 | $0.60871 | $60.87100 |
| 300 | $0.57891 | $173.67300 |
| 500 | $0.55057 | $275.28500 |
| 1000 | $0.52664 | $526.64000 |
| 3000 | $0.51014 | $1530.42000 |
| 5000 | $0.49415 | $2470.75000 |
